Shot weekendu: Krupnik

Opublikowano Luty 20, 2016 | przez MB

krupnik

Cykl „Shot weekendu” to poradnik alkoholowy, w którym dowiecie się, jakie trunki są aktualnie na czasie i które warto spożywać by wyglądać cool. Poznacie również smaki, które być może dotychczas były dla was zagadką. W tym tygodniu pijemy na ciepło.

„Krupnik? Na ciepło? Przecież jedyny krupnik, jaki można przyrządzić na ciepło to zupa. A jedyny krupnik jaki lubię to ten mocno zmrożony i wlewany prosto do gardła”.

Otóż bogaty świat alkoholi przynosi ciekawostkę. Krupnik to nie tylko miodowo-korzenna nalewka i czysta wódka, ale także mocny drink, którym skutecznie można się rozgrzać w ostatnie zimne dni. Pito go już w szesnastym wieku, ale wówczas do przygotowania napoju używano kostki masła. Dziś składniki nieco się zmieniły, natomiast trunek nie stracił nic ze swoich pobudzających właściwości.

Tym, którzy są mocno przywiązani do spożywania krupniku w jego tradycyjnej postaci, na zimno, na hejnał i do dna, ten drink niekoniecznie musi przypaść do gustu. Polecamy go raczej tym, którzy do alkoholu mają mniej ortodoksyjne podejście i od czasu do czasu lubią sobie nad nim usiąść, sączyć go i traktować jako dodatek do spotkania towarzyskiego. Choć wielu może to nie mieścić się w głowach, krupnik w poniższej postaci to ta sama parafia co grzane wino oraz grzane piwo.

Do przygotowania krupniku-drinka musimy przygotować 70 ml wódki (jakiejkolwiek), 60 ml miodu, goździki, mielony cynamon, gałkę muszkatołową, cukier waniliowy oraz 70-90 ml wrzątku.

Samo przyrządzenie napoju jest bardzo proste. Miód i wodę wlewamy do rondla, dodajemy dwa goździki, pół łyżeczki cynamonu, jedną trzecią gałki i jedną łyżeczkę cukru. Zawartość rondla podgrzewamy na oko, tak żeby dało się pić, i przelewamy do szklanki. Wódka wchodzi na koniec. Aby wydobyć z drinka cały aromat, przed wypiciem najlepiej go kilkakrotnie zamieszać.

Nadal jest wam ciężko to sobie wyobrazić? Najlepiej spróbujcie krupnik przygotować samemu w domu. Należy go niespiesznie popijać przy kominku i z książką w ręku.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑