Shot weekendu: Long Island Iced Tea

Opublikowano Styczeń 23, 2016 | przez MB

long island

Cykl „Shot weekendu” to poradnik alkoholowy, w którym dowiecie się, jakie trunki są aktualnie na czasie i które warto spożywać by wyglądać cool. Poznacie również smaki, które być może dotychczas były dla was zagadką. W tym tygodniu pijemy wysokoprocentowo.

Long Island Iced Tea to drink, który po raz pierwszy zaserwowano jeszcze w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w… Long Island. Jego znaczenie historyczne jest jednak mało istotne, ten alkoholowy koktajl stał się sławny głównie dzięki swojej mocy.

Patrząc trzeźwym (jeszcze) okiem skład drinka może budzić grozę. O ile w innych koktajlach dla dorosłych proporcje między alkoholem a napojem bezalkoholowym rozkładają się mniej więcej po równo, lub z korzyścią dla napoju, o tyle właściwie przyrządzony Long Island Iced Tea to przede wszystkim alko z domieszką coli.

Wódka, tequila lub brandy, biały rum, gin oraz likier triple sec – brzmi jak mieszanka wybuchowa, która nie tylko bardzo mocno trzepie, ale także ohydnie smakuje. O ile pierwsze faktycznie się zgadza, o tyle z drugą opinią należy się wstrzymać do pierwszego skosztowania. Zapewniamy, że smak drinka podejdzie nawet tym, którzy wolą raczej lekkie alkohole, a pijąc koktajl alkoholu wolą nie czuć. Wszystkie składniki podane we właściwych ilościach tworzą bardzo przyjemny napój, który zadowala najbardziej delikatne podniebienia. Nie wolno tylko dać się za bardzo uwieść temu aromatowi. Zawartość alkoholu w jednej porcji to prawie trzydzieści procent.

Lecz jeśli ktoś uważa, że taka liczba procentów, to jednak kpina, to koniecznie powinien zamówić opcję extra long. Alkoholu jest w niej dwa razy więcej!

Podstawowa wersja zakłada po 20 ml każdego z wyżej wymienionych pięciu alkoholi, do tego 20 ml soku z cytryny, 20 ml syropu cukrowego i maksymalnie 20 ml coli. Do shakera, w którym powinny znajdować się przygotowane wcześniej kostki lodu, wlewamy po kolei wódkę, tequilę, rum, gin likier, syrop i sok, potem wstrząsamy. Zawartość shakera przelewy do szklanki o pojemności od 240 do 350 ml, do której również wcześniej wsypujemy lód. Colę można wlać dopiero teraz. Do drinka wrzucamy kawałek limonki i gotowe.

Ze względu jednak na dużą liczbę składników potrzebną do przygotowania tej wysokoprocentowej mikstury, rzadko kiedy przyrządza się ją na własną rękę w domu, Long Island Iced Tea jest jednym z tych drinków, na które się skacze do miasta.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑