Śmierć codziennie zagląda im w oczy. Polacy spróbują to zmienić

Opublikowano Kwiecień 23, 2015 | przez ZP

Etiopia_Bahir Dar

Wozy strażackie pozbawione węży. Puste aparaty tlenowe. Kombinezony robocze zamiast… odzieży ognioodpornej. Tak wygląda codzienność strażaka w Kenii i Etiopii. Ludzie muszą pracować tam w dramatycznych warunkach, praktycznie codziennie narażając własne życie. Niebawem to się zmieni. Dzięki Polakom!

Specjaliści Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz instruktorzy ratownictwa i pożarnictwa przeszkolą i wyposażą jednostki ochotniczej i zawodowej straży pożarnej w tych krajach. Stać ich na to dzięki funduszom z programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Polska Pomoc (w sumie na ten cel zostało przeznaczonych 912 552 zł). Cała akcja rozpocznie się w lipcu i potrwa do jesieni.

Problemem trzech hrabstw Kenii (Machakos, Kiambu i Muranga) oraz dwóch stolic regionów administracyjnych Etiopii (Hawassa i Bahir Dar) są przede wszystkim: szybki przyrost ludności, wzrastająca liczba budynków, w tym wielopiętrowych wieżowców, oraz natężenie ruchu drogowego. W przypadku klęski żywiołowej lub katastrofy budowlanej, ich skutki mogą dotknąć nawet miliony osób. Niezbędna jest więc obecność wykwalifikowanej straży, która z kolei – w obliczu pożarów, powodzi, osunięć ziemi i zdarzeń drogowych – bez specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności posługiwania się nim, staje się totalnie bezradna.

–  W etiopskim mieście Hawassa strażacy nie mogą skutecznie gasić pożarów bez zbliżania się do ognia na niebezpieczną dla nich odległość. Nie mają specjalistycznej odzieży, ani profesjonalnego strażackiego wyposażenia. Jedyne, co posiadają, to puste aparaty oddechowe, około 100 metrów węży i dwie prądnice. To musi wystarczyć na 300 tysięcy mieszkańców – podkreśla Wojciech Wilk, prezes fundacji PCPM oraz koordynator projektu strażackiego w Afryce.

Etiopia_Hawassa

W najuboższych kenijskich i etiopskich dzielnicach miast od jakiegoś czasu tworzone będą jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Specjaliści PCPM wyszkolą je do walki z pożarami, powodziami i innymi katastrofami. Strażacy zdobędą umiejętności z ratownictwa wodnego, ewakuacji osób z wysokich budynków, ratowania ofiar wypadków drogowych czy zawaleń. Objęte szkoleniami jednostki zostaną doposażone w specjalistyczny sprzęt pozwalający skutecznie reagować na katastrofy, a dla powiatu Murunga w Kenii zostanie zakupiony lekki wóz strażacki.

Pamiętajmy jednak o jednym: realizacja projektu PCPM to minimum, niezbędne do udzielania podstawowej pomocy przez miejscowych strażaków. Potrzeby tych ludzi wciąż są ogromne. Straży pożarnej w Afryce nieustannie można przekazywać środki finansowe, przelewając dowolną kwotę na fundacyjny numer konta bankowego (18 1140 1010 0000 5228 6800 1001), z dopiskiem „Projekt strażacki”. Więcej: informacji znajdziecie na: www.pcpm.org.pl

Etiopia_Hawassa_stroj strazacki

Komentarze


Tagi: , , , ,Back to Top ↑