BASE jumping – sport, który może zamienić cię w plamę na chodniku

Opublikowano Kwiecień 12, 2016 | przez MB

MALAYSIA-LIFESTYLE-BASEJUMPING

BASE jumping to jeden najbardziej niebezpiecznych sportów na Ziemi. Jak jednak większość sportów ekstremalnych, pociąga prawdziwych wariatów i miłośników naprawdę mocnych wrażeń.

Statystycznie podczas uprawiania tej dyscypliny rocznie umiera nawet piętnaście osób. Między 1981 a 2010 rokiem zginęło prawie stu sześćdziesięciu ryzykantów. Jedni zginęli na miejscu, drudzy w wyniku odniesionych obrażeń. Ci, którzy mieli najmniej szczęścia, już podczas samego lotu zaliczyli tragiczne w skutkach wypadki. Ta dyscyplina sportowa to właściwie gra losowa, w której nie ma pewniaków. Są tylko szczęśliwcy, którym udało się przeżyć.

 

Czym konkretnie jest BASE jumping? Building, Antenna, Span, Earth. To ekstremalna odmiana skoków spadochronowych polegająca na odbywaniu skoków w miejscach do tego nieprzeznaczonych, np. w przestrzeni miejskiej lub na łonie dzikiej przyrody. Base jumperzy skaczą więc z drapaczy chmur, z mostów, znad przepaści, z wież ciśnień lub ze zwykłych biurowców. Największe ryzyko polega więc na tym, że czas na otwarcie spadochronu to zaledwie ułamki sekund a przestrzeń oddzielająca skoczka od miejsca wybicia to zaledwie dwa lub trzy metry. Nie bez znaczenia jest również pogoda, której zmienne warunki bardzo szybko mogą zmienić wyobrażenie o skoku, a podczas samego lotu wprowadzić dodatkowy element niebezpieczeństwa.

base

Sami skoczkowie, żeby mieć pewność udanej próby, mogą zrobić niewiele. Jedyne czym dysponują to kombinezon (ewentualnie, wielu skacze w t-shirtach i krótkich spodenkach), kask oraz jeden spadochron. Zapasowego nie używają, bo i tak nie byłoby na to czasu. Przed lądowaniem, które odbywa się na minimalnej przestrzeni, mają więc tylko jedno pociągnięcie i jedną szansę na bezpieczne zetknięcie z ziemią.

Dobry sprzęt to zatem podstawa. Musi być przygotowany bez zarzutu, nie może pozostawiać żadnych wątpliwości. Jedno niedociągnięcie, jedna źle przypięta linka lub jeden źle zapięty guzik może zadecydować o być albo nie być skoczka. Bardzo wiele zależy też od podejścia. Każdy skok trzeba traktować na poważnie, nie wolno popaść w rutynę. Brawura, tupet, zbyt duża pewność siebie – one również zabiły dziesiątki osób, które spróbowały takiej rozrywki.

Biorąc pod uwagę wszystko, co zostało napisane powyżej, trudno jest się dziwić, że wśród freaków uzależnionych od adrenaliny BASE jumping ma bardzo wielu fanów. Ta dyscyplina to właściwie definicja sportów ekstremalnych.

base 2

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑