Szekspir kontra amerykańscy raperzy. Kto zna więcej słów?

Opublikowano Maj 16, 2014 | przez MB

chainsy

To się dopiero nazywa wnikanie w popkulturę! Matt Daniels, projektant i specjalista baz danych z Nowego Jorku, wpadł na zaskakujący pomysł i zestawił Williama Szekspira ze… współczesnymi raperami. Jakiego kryterium użył? Zasobu słów.

W świecie literatury autor „Kupca weneckiego” uchodzi za pisarza o najbogatszym i najbardziej kwiecistym języku w historii.  Znał 100 000 słów, z których w swoich dziełach wykorzystał aż 30 000. Wydawałoby się, że wynik jest trudny do pobicia. Szczególnie przez obwieszonych łańcuchami i nadziabanych brylantami rymujących Murzynów. No bo czy w aż tylu słowach można opisać seks, narkotyki i strzelaniny?

Okazuje się, że tak.

W swoim badaniu Daniels wykorzystał analizator leksykalny. 35 000 tysięcy wyrazów z dramatów Szekspira porównał z 35 000 wyrazów z hip hopowych numerów. Wybierał artystów, którzy nagrali minimum 3 płyty.

Wśród słów brytyjskiego literata znalazło się 5170 unikalnych słów. To sporo. Wydawałoby się, że dla przeciętnego człowieka rzecz wręcz niewyobrażalna, kiedy jego codzienne słownictwo ogranicza się do słówek z kategorii: zakupy, praca, wypoczynek, higiena osobista. Szekspir najwyraźniej miał bogatsze życie. Tak samo jak amerykańscy raperzy. Nie dość, że żyją w wypasionych chatach, bujają się z laseczkami i podcierają studolarówkami, to znajdują  tematy, które można rozwinąć w ponad 7000 wyrazów różnych.

Najlepszy Aesop Rock uzyskał powalający wynik 7392 unikalnych słów.

Przed Szekspirem znaleźli się także kolesie z Outkast, Wu-Tang Clan oraz The Roots. Czyli klasa sama w sobie. Nieco gorzej za to poszło takim wyjadaczom jak Busta Rhymes, Twista, Xzibit, Puff Daddy, LL Cool J, Ice Cube, Ludarcis, Fat Joe, Nelly, Jay-Z, The Game, Lil Wayne czy Eminem. Wszyscy plasują się w przedziale 4300 – 5000 słów. Na wykresie wszystko widać jak na dłoni.

rapsysss

Półkę niżej siedzi np. gwiazda nadchodzącego Orange Warsaw Festival Snoop Doog, którego wynik to mniej więcej 3800 słów. Obok niego goście z RUN DMC, Nicki Minaj, 2Pac (kto by się spodziewał?) i Kanye West (tutaj oczekiwania akurat nie były zbyt wysokie).

bitch

Stawkę zamykają m.in. 50 Cent i Drake – mniej niż 3600 słów. Na samym końcu zaś gwiazdor niedawnego Warsaw Challange DMX z żenującym wynikiem 3000.

Interesujące badanie Danielsa poruszyło nas na tyle, że zaczynamy się zastanawiać nad słownikiem polskich raperów. Ten Typ Mes, Zeus, Bisz, Małpa, Pezet, O.S.T.R., Łona, Fisz, Fokus, Rahim, Sokół, Vienio, Hades, L.U.C. Wyniki kilku z nich mogłyby zawstydzić zarówno Zachodnie jak i Wschodnie Wybrzeże. No i samego Szekspira.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , ,Back to Top ↑