Szykuje się wielka akcja promująca czytelnictwo wśród Polaków. Kto nie czytał, ten trąba

Opublikowano Wrzesień 24, 2015 | przez MB

Czytaj PL

Pierwszego dnia października największe polskie miasta zamienią się w wypożyczalnie darmowych e-booków. Bądźcie czujni.

Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Katowice i Poznań wezmą udział w „Czytaj PL!”, kampanii społecznej promującej czytelnictwo, która w takiej formie i z takim rozmachem nie zaistniała jeszcze nigdzie na świecie. Na terenie wymienionych miast pojawi się aż trzysta miejsc, w których mieszkańcy bezpłatnie będą mogli wypożyczyć e-książkę. Akcja organizowana jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe pod patronatem Instytutu Książki.

Na tego typu punkty zostaną chwilowo przerobione przystanki komunikacji miejskiej. W witrynach reklamowych zawisną billboardy ze specjalnymi kodami QR, które w każdej chwili będzie można zeskanować. Na urządzenia – tablety lub smartfony – z zainstalowaną wcześniej aplikacją Czytaj PL! (www.czytajPL.pl) wybrany tytuł pobierze się automatycznie. Będzie aktywny aż przez trzydzieści dni.

Czytaj PL2

Brzmi jakby znajomo? W 2014 roku podobny event przeprowadzono na próbę w Krakowie pod hasłem „Czytaj KRK!” (pisaliśmy o nim tutaj: http://wyszlo.com/nowoczesne-spojrzenie-krakowa-na-literature-czytaj-krk/). Pomysł zaskoczył, z przygotowanych na przystankach wypożyczalni skorzystało kilkanaście tysięcy osób, co można było uznać za dobry grunt pod dynamiczną akcję ogólnokrajową zorganizowaną z wielką pompą docierającą do jak najszerszego grona nowoczesnych i otwartych na nowe formy przyswajania literatury czytelników.

Organizatorzy zadbali o to, by tytuły proponowane użytkownikom urządzeń mobilnych były z najwyższej półki. Wśród nich znalazło się dwanaście książek, które z jednej strony prezentują najwyższy literacki kunszt, a z drugiej zostały zestawione ze sobą na zasadzie „dla każdego coś miłego”. Lista prezentuje się następująco: Marek Krajewski „Arena szczurów”, Tomasz Lipko „Notebook”, Marcin Wicha „Jak przestałem kochać design”, Patryk Vega „Złe psy. W imię zasad”, Robert J. Szmidt „Otchłań” (z cyklu „Uniwersum Metro 2033”), Finn Alnaes „Kolos”, Łukasz Orbitowski „Inna dusza”, Marcin Prokop „Longin. Tu byłem”, Marta Szarejko „Zaduch”, Evzen Bocek „Ostatnia arystokratka”, Remigiusz Mróz „Kasacja”, Dorota Gąsiorowska „Obietnica Łucji”.

rsz_krajewski2

E-booki będzie można pobierać dzięki zaangażowaniu platformy Woblink.com.

W całą akcję zaangażowany jest jeszcze jeden serwis, a mianowicie jakdojade.pl. Przez cały czas trwania „Czytaj PL!” mieszkańcom miast uczestniczących w akcji aplikacja, bez której teraz nie może się obyć żaden Polak, będzie wskazywała drogę do najbliższych przystanków z billboardami i kodami QR.

Trzymajcie rękę na pulsie. „Czytaj PL” nie będzie trwała wiecznie. Startuje pierwszego dnia października i będzie aktywna przez równy miesiąc. Każdego, dla kogo literatura oraz samo czytanie stanowią jakąś wartość, nie trzeba przekonywać do uczestnictwa w niej. Szczególnie, że zupełnie za darmo będzie można przeczytać naprawdę mocne książki i inspirujące książki.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑