Teleranek powraca!

Opublikowano Luty 16, 2016 | przez MB

teleranek 2

Panie i Panowie, na antenę TVP już wkrótce powróci legendarny Teleranek, czyli program, na którym wychowaliśmy się my i nasi rodzice.

Telewizja Polska kontynuuje tym samym wznawianie swoich kultowych produkcji. Wiosną TVP2 rozpocznie emisję nowych odcinków popularno-naukowej „Sondy” oraz „Wielkiej gry” (o powrocie słynnego teleturnieju pisaliśmy tutaj: http://wyszlo.com/wielka-gra-moze-wrocic-jesli-tak-to-z-checia-zaplacimy-abonament/). Na antenie TVP 1 z kolei, oprócz ponadczasowego programu dla dzieci, ponownie zagości kulturalny „Pegaz”.

Odnośnie samego Teleranka – odkopanie go z archiwum, odkurzenie i nadanie mu bardziej współczesnej formuły może być jak lek na postępujące odmóżdżanie najmłodszej widowni, do którego Telewizja Polska, do spółki z innymi stacjami, regularnie się przyczynia.

Charakterystyczny kogut po raz pierwszy pojawił się na małych ekranach w 1972 roku. Zniknął z nich w 2009. Przy nadaniu mu wystarczająco nowoczesnej i dynamicznej formy po przerwie ma szansę zagościć w świadomości kolejnych pokoleń. Dzieciaki w wieku od siedmiu do dwunastu lat, do których kierowany jest program, zdobędą dzięki niemu wiedzę o kulturze, muzyce, sporcie, nauce, technologii oraz, zgodnie z założeniem, będą mogły się też trochę pośmiać. Nowy Teleranek, tak samo jak stary, ma zachęcać młodzików do kreatywnego spędzania wolnego czasu, do realizowania swoich pasji i sprawdzania się w różnych dziedzinach życia i podejmowania wyzwań. Pojawią się też recenzje płyt, filmów i przedstawień teatralnych. Dowodem na to, że programy dla dzieci idą z duchem czasu, będzie możliwość komentowania wydarzeń na ekranie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Facebook? Snapchat? Innych opcji nie widzimy.

Widzimy za to konieczność nadania programowi smaku czasów współczesnych. Dotychczasowe zapowiedzi brzmią bardzo tradycyjnie i istnieje zagrożenie, że dzisiejsze dzieciaki takiej propozycji po prostu nie kupią. Co więcej, mogą się zniechęcić już pierwszym odcinkiem, w którym zaplanowano szałowe przypomnienie historii programu i jego maskotki. Jeśli twórcy Teleranka A.D. 2016 nie wyjrzą przez okno i nie zajrzą do Internetu, show może skończyć tak, że będzie oglądane jedynie przez mających wolne poranki sentymentalnych pierdzieli w naszym wieku lub w wieku naszych rodziców, którzy zechcą sobie przypomnieć lata swojej młodości. A tu przecież nie chodzi o nas a o latorośle, które m.in. na Teleranku mają kształtować swoją osobowość.

Na ten moment jednak powrót kultowego Teleranka cieszy. Jeśli będzie tak dobry jak pamiętamy, to dzieciaki budzone przez pianie koguta i wstające w niedzielę skoro świt nie będą narzekać, że za wcześnie i że po co zrywać się tak z rana.

Wszystko okaże się 6 marca o godz. 9:30. Teleranek emitowany będzie na antenie TVP1 i TVP ABC.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑