Test Wyszło: największe księgarnie w Polsce

Opublikowano Czerwiec 18, 2015 | przez MB

bookshop

W dzisiejszym teście Wyszło oceniamy największe księgarnie w Polsce. Obecnie podział na internetowe i stacjonarne nie ma najmniejszego sensu, dlatego wybraliśmy najmocniejszych graczy na rynku. Oczywiście słowo „księgarnia” zostało użyte bardzo umownie, ponieważ poniżej znajdziecie sklepy, w których oprócz książek można kupić także płyty z muzyką oraz filmy na DVD.


Skupiamy się na cenach, szerokości asortymentu i ciekawych formach wyjścia do klienta. Bierzemy też pod uwagę kompetencje obsługi, które często w naszym kraju kuleją. Zobaczcie, gdzie najlepiej zaopatrywać się w książki (i nie tylko).

Merlin

merlin

Cena książki Stephena Kinga „Znalezione nie kradzione”: 29,99 zł (przeceniona z 38,50 zł)
Cena płyty Muse „Drones”: 55,99 zł (przeceniona z 62,99 zł)
Cena filmu „Uprowadzona 3”: 47,99 zł (przeceniony z 52,99 zł)

Największa księgarnia internetowa w Polsce, która dawno przestała być księgarnią w dosłownym tego słowa znaczeniu. Przez lata działalność merlin.pl niesamowicie rozszerzył asortyment (m.in. o perfumy, elektronikę i elementy wystroju), co, o dziwo, ani trochę nie wpłynęło na jakość prowadzonych przez sklep usług. To nadal najprężniej działające tego typu miejsce w kraju. Podstawą sprzedaży pozostały jednak książki wraz z innymi produktami kultury. Ciężko znaleźć tytuł, którego na stanie merlin.pl nie ma. To najlepiej zaopatrzona „księgarnia” w kraju z umiejętnością wyjścia do klienta i zadbania o niego. Stosunkowo niskie ceny, atrakcyjne wyprzedaże, ciekawe akcje promocyjne i możliwość zakupienia bonów podarunkowych działają niezwykle sprawnie i powodują, że zakupy w tym sklepie to duża przyjemność. Dużą zaletą sklepu jest szybkość działania. Zdecydowaną większość produktów dostaniemy w przeciągu zaledwie dwudziestu czterech godzin. Kurierem lub odbierzemy osobiście w jednym z aż pięciuset punktów odbioru zamówień. Widać, że Merlin idzie z duchem czasu (jeszcze niedawno można było kupić tam Kindle’a) i aktualnie nie ma sobie równych.

Ocena: 5/5

Empik

empik

Cena książki Stephena Kinga „Znalezione nie kradzione”: 33,99 zł (przeceniona z 38,50 zł)
Cena płyty Muse „Drones”: 54,89 zł (przeceniona z 66,99 zł)
Cena filmu „Uprowadzona 3”: 47,99 zł (przeceniony z 49,99 zł)

Jeszcze niedawno Empikowi groziło bankructwo i całkowite usunięcie się w cień. Szum ucichł i jak widać sieć nadal radzi sobie bardzo dobrze, choć pewnie nie tak dobrze jak kiedyś. W każdym razie o zamknięciu w tej chwili już się nie mówi. I fajnie, bo Empik to kawał historii polskiej popkultury. Walka o klienta i zmieniające się podejście do konsumpcji kultury zmusiły jednak do wprowadzenia wielu zmian, przez które to miejsce już z kulturą tak mocno się nie kojarzy. Teraz to trochę taka gadżeciarnia. Na półkach pojawiło się mnóstwo pierdół i słodyczy. Rozszerzanie asortymentu, w przeciwieństwie do Merlina, jest tu bardzo chaotyczne i mało przekonujące. Bardzo atrakcyjne są za to promocje, m.in. słynne 3 za 2, opcje zamówienia konkretnej pozycji do wybranego lokalu w całej Polsce oraz mocno rozbudowany sektor ebooków – Empik najlepiej zrozumiał ich fenomen. Ceny, wbrew powszechnej opinii, nie są tam windowane, są normalne. Najgorsza jest za to obsługa, która sprawia wrażenie wybranej losowo.

Ocena: 3,5/5

Matras

matras

Cena książki Stephena Kinga „Znalezione nie kradzione”: 26,90 zł (przeceniona z 38,50 zł)
Cena płyty Muse „Drones”: 65,09 zł (przeceniona z 69,99 zł)
Cena filmu „Uprowadzona 3”: brak

To miejsce dla tych, którzy lubią przebywać wśród książek. Chodzić, wybierać, dotykać, przeglądać, usiąść i przeczytać sobie rozdział na miejscu. Jest bardzo przyjazne, elegancko urządzone i dobrze wyposażone. Skoncentrowane przede wszystkim na książki, które można znaleźć tam w dobrych cenach. Sprzedaż płyt CD oraz filmów traktuje jako sprawę drugorzędną. Tego typu produkty są tam zdecydowanie droższe niż w innych księgarniach i nie warto ich tam kupować. O ile w ogóle na stanie jest to, co nas interesuje. Z literaturą nie ma takich problemów. Jest tam wszystko, czego dusza zapragnie. W dodatku w sklepach stacjonarnych można liczyć na profesjonalną obsługę, która zna różnicę między Krasińskim a Krasickim i wie, kiedy wyjdzie najnowsza książka Jo Nesbo i umie poprawnie napisać nazwisko Lagercrantza. Można mieć poczucie, że jest się w dobrych rękach.

Ocena: 4/5

Świat Książki

świat książki

Cena książki Stephena Kinga „Znalezione nie kradzione”: 26,95 zł (przeceniona z 38,50 zł)
Cena płyty Muse „Drones”: 59,90 zł (przeceniona z 68,99 zł)
Cena filmu „Uprowadzona 3”: 44,00 zł (przeceniony z 49,99 zł)

Do niedawna prestiżowe wydawnictwo książkowe, obecnie księgarnia internetowa z wieloma punktami stacjonarnymi rozsianymi po całym kraju. Ludzie, którzy tam pracują, to pasjonaci czytania i widać to gołym okiem. Korzystanie z usług Świata Książki jest bardzo satysfakcjonujące, a kontakt z obsługą mocno ułatwiony, dzięki kompetentnym pracownikom. Choć sklepowi nie udało się ustrzec przed „wejściem” m.in. w zabawki, multimedia i artykuły papiernicze, trzeba przyznać, że udało mu się właściwie ustalić priorytety. Dla klientów przygotował m.in. karty lojalnościowe, karty stałego klienta a także tzw. Kartę Dużej Rodziny – można na nią uzyskać do 20% rabatu. Co ciekawe, oferuje także ebooki do pobrania całkowicie za darmo. W tej ofercie znajduje się m.in. klasyka literatury (np. „20 000 mil podmorskiej żeglugi” Julesa Verne) oraz poezja. Dodatkowo mnóstwo promocji a także opcja odbioru zamówienia w wybranym sklepie. Cenowo wypada najkorzystniej.

Ocena: 4/5

Bonito.pl

bonito

Cena książki Stephena Kinga „Znalezione nie kradzione”: 27,34 zł (przeceniona z 38,50 zł)

Ta księgarnia nie rozmienia się na drobne. Jej hasło to „Radość z czytania” i zgodnie z nim znajdziemy tam tylko książki. W czasach, w których wyłącznie literaturą ciężko sklepom na siebie zarobić, to oczywiście duży plus. Przede wszystkim za mocno ideologiczne podejście do swojej działalności. Jak na miejsce, które cały swój dochód opiera na wierze, że Polakom jeszcze chce się czytać, to ceny produktów są tam zaskakująco niskie. W dodatku często można natknąć się na atrakcyjne promocje i wyprzedaże. Ponadto na bonito.pl obowiązuje specjalny system rabatowy dla stałych klientów „bonito.plus”. Jak można było przypuszczać, nie jest on zachwycający (w zależności od wydanej kwoty w ciągu stu osiemdziesięciu dni wynosi od 2% do 5%), ale liczy się gest. Oczywiście oprócz sprzedaży wysyłkowej sklep udostępnia możliwość odbioru osobistego. Minusem jest zbyt mała liczba punktów odbioru zamówień i zlokalizowanie ich tylko w czterech miastach. Szkoda również, że bonito nie wysyła paczek za granicę.

Ocena: 3,5/5

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑