Test Wyszło: telewizyjne stacje filmowe

Opublikowano Lipiec 9, 2015 | przez MB

o-FAMILY-WATCHING-TV-facebook

W tym tygodniu sprawdzamy oferty telewizyjnych stacji filmowych. Badamy ich atrakcyjność, dostosowanie do potrzeb współczesnego widza i jakość emitowanych filmów oraz seriali. W czasach, w których produkcje filmowe i telewizyjne tak łatwo dostępne są w sieci, kanały toczą zażartą walkę o odbiorcę, czyli o przetrwanie. Wielu zawodników już odpadło, zostali najwytrwalsi. I to ich właśnie wzięliśmy pod lupę.

13 Ulica

13 ulica

Wcześniej znany jako 13th Street Universal, zastąpił dobrze niegdyś prosperujący Hallmark Channel. To propozycja przede wszystkim dla miłośników kryminałów. Promowana jako kanał intrygi i sensacji. Nadaje dwadzieścia cztery godziny na dobę. Największym klasykiem stacji był słynny serial „Columbo” z niezapomnianym Peterem Falkiem. 13 Ulica miała też swoje podejście do „Dextera” oraz eksperymentowała z emisją takich produkcji jak tajemniczy „Bates Motel” oraz będący częścią uniwersum DC Comics „Gotham”. Aktualnie oglądalność stacji nabijają niestrudzone „CSI: Kryminalne Zagadki Nowego Jorku”. Choć działa non stop – w godzinach porannych można tam jeszcze obejrzeć „Strażnika Teksasu” – to celuje zdecydowanie w wieczornego widza. Trochę zalatuje paździerzem i chyba zbyt mało się stara. Z tematyki kryminalnej można wycisnąć dużo więcej.

Ocena: 2,5/5

AXN

AXN

Od ładnych kilku lat nadaje już w stu procentach w HD. Kanał dostępny jest zarówno na platformach satelitarnych jak i w sieciach kablowych. W Polsce ma bardzo silną pozycję i cieszy się wizerunkiem stacji wiarygodnej i z dobrym gustem. Najmocniej skoncentrowany na serialach. Filmów pokazuje coraz więcej, ale produkcje raczej nie należą do najnowszych – raczej kierunek sensacyjny i komediowo-romantyczny z początków dwudziestego wieku. Nadawane tasiemce są już zdecydowanie bardziej różnorodne. Na topie oczywiście jest „Hannibal”. AXN warto również włączać dla odcinków „Elementary” (uwspółcześniony Sherlock Holmes) oraz „Justified: bez przebaczenia”. Ponadto „Falco”, „Dr House”, „Czarna Lista” i obowiązkowo „CSI”. Stacja ostatnio zaryzykowała i uderzyła w komediową serię „8 prostych zasad”. Bardzo solidny i profesjonalny kanał, dbający o widza o szerokim wachlarzu zainteresowań, ceniącego zarówno klasykę jak i nowości. To też obecnie jedyne miejsce w telewizji, gdzie można oglądać jeszcze Kevina Sorbo (serial si-fi „Andromeda”).

Ocena: 4/5

Canal+ Film

canal film

Nazwa kanału mówi wszystko. Canal+, czyli sprawdzona i profesjonalna marka, na którą można liczyć od lat. Film, czyli wszystko co w kinematografii najlepsze. Kanał nie ogranicza się do jednego lub kilku gatunków, z każdego wybiera najlepsze pozycje. Emituje sporo nowości, wraca do klasyki, odświeża kino polskie. Nierzadko można trafić na powtórki, ale ciężko za to trafić na kiepską produkcję. Stacja w tym momencie dostępna jest na nc+ oraz w sieciach kablowych, ale jako kanał płatny extra. Mając wolny dzień można właściwie nie zmieniać kanału.

Ocena: 4,5/5

Kino Polska

kino polska

Tzw. stacja z misją z prawdziwego zdarzenia. Nadaje nieprzerwanie od dwunastu lat, choć wszystkie znaki na niebie i Ziemi sugerowały, że kanał padnie szybciej niż powstał. Przekrojowo prezentuje historię polskiego kina. W programie znajdziemy filmy fabularne, dokumentalne, animowane, ukochane przez wszystkich Polaków kroniki, a także kino niezależne, często nawet amatorskie. Największym atutem stacji są filmy mistrzów: Polańskiego, Wajdy, Hasa, Kieślowskiego, Koterskiego, Machulskiego, Morgensterna i wielu innych, których nazwiska i legendarne dzieła regularnie przyciągają sporą widownię. Kino Polska oferuje sentymentalną podróż nie tylko w postaci słynnych filmów, ale również kreskówek. „Miś Uszatek”, „Reksio”, „Pomysłowy Dobromir” – okazuje się, że te bajki bronią się do dziś. Najciekawiej wypadają chyba jednak wywiady z artystami, którzy chętnie odsłaniają kulisy powstawania swoich produkcji. Swój sukces stacja przekuła nie tylko w nagrody branżowe, ale również  w popularną serię boksów DVD, m.in. „Arcydzieła Polskiego Kina”.

Ocena: 4/5

Stopklatka TV

stopklatka tv

Młodsza przyrodnia siostra kanału Kino Polska. Nadaje nieodpłatnie za pośrednictwem zataczającej coraz szersze kręgi naziemnej telewizji cyfrowej. Celuje głównie w kino światowe, polską klasykę filmową oraz produkcje europejskie. Chce być kanałem o podwyższonym standardzie. Póki co celu nie udaje się osiągnąć, stacja razi brakiem konsekwencji. Obok ciekawych filmów, takich jak „Kiss Kiss, Bang Bang”, „Drakula” i „21 gramów” pojawiają się drugorzędne horrory („I zapadła ciemność”), kiczowate seriale sensacyjne („Kobra: Oddział specjalny”) oraz programy paradokumentalne („Katastrofy w przestworzach”). Widać jednak ambicję i próbę przebicia się z ciekawymi propozycjami, takimi jak chociażby japońskie filmy z lat siedemdziesiątych. Dajmy tej stacji czas.

Ocena: 3/5

HBO

hbo

Co tu dużo gadać… Absolutny lider. Full HD, dostępność we wszystkich polskich platformach satelitarnych, dostępność w sieciach kablowych, hitowe premiery, najbardziej przejmujące filmy dokumentalne, najlepsze seriale z „Grą o tron” i „Zakazanym Imperium” na czele oraz program, którym ciężko nie dogodzić miłośnikowi kina i telewizji.  Ponadto genialne oryginalne produkcje. I to nie tylko te zagraniczne, takie jak „Detektyw”, bo polska „Wataha” na skalę krajową absolutnie wyróżnia się na tle konkurencyjnych produkcji. HBO to już właściwie telewizyjnych moloch, taran, który prze do przodu i w tej chwili ciężko go zatrzymać. Na żółtą koszulkę lidera w pełni sobie ta stacja zasłużyła.

Ocena: 5/5

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑