Uważaj, Facebook może łatwo zniszczyć twój związek

Opublikowano Kwiecień 21, 2016 | przez MB

facebooka serce

Nie da się ukryć, że Facebook mocno namieszał w relacjach międzyludzkich. Często podkreśla się, że ułatwia nawiązywanie kontaktów, podtrzymywanie znajomości oraz flirt, ale także, że zubaża język, a ideę rozmowy sprowadza do wymiany skrótowców i równoważników zdań. Może mieć też znaczący wpływ na atmosferę panującą w związku. Tę ostatnią kwestię przeanalizował niedawno portal Stop Procrastinating.

W badaniu serwisu wzięło udział pięć tysięcy osób. Ankietowani odpowiadali na wnikliwe pytania dotyczące tego, w jaki sposób i z kim kontaktują się przez Facebooka, a także jaki jest ich stosunek do użytkowania Fejsa przez ich partnerów. Wyszło na to, że Mark Zuckerberg mógł rozbić już niejeden związek.

Okazało się, że 17% procent spośród wszystkich przebadanych osób odczuwa zazdrość o partnera, kiedy ten siedzi na Fejsie. Czują wtedy obawę, że partner może dopuszczać się na przykład emocjonalnej zdrady, do której przyznało się aż 47% odpytanych lub być kuszonym przez swojego lub swoją ex – w takiej sytuacji znalazło się 17%. Facebook prowadzi więc w dużym stopniu do utraty zaufania w związku. Brak zaufania z kolei prowadzi do szpiegowania dziewczyny lub chłopaka i regularnego sprawdzania, co ta lub ten robi na Fejsie. Bardzo często dochodzi też do włamywania się na konto i odczytywania wiadomości. Robiło i nadal robi tak aż 46% uczestników badania.

Najbardziej skrajnym przypadkiem poruszonym przez Stop Procrastinating były rozwody z powodu Facebooka, które w dzisiejszych czasach wcale nie są tak bardzo abstrakcyjne. Wśród tych odpytanych, którzy się rozwiedli, aż 67% wykorzystało print screen z Fejsunia jako dowód w sprawie rozwodowej.

Paradoksalnie jednym z największych niebezpieczeństw dla związków jest łatwość w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów. Obawia się jej 22% ankietowanych. Wytłumaczenie jest proste. Potencjalnie, kiedy partner pozna nową osobę, może szybko znaleźć ją na Fejsie, dodać do znajomych a potem rozmawiać bez ograniczeń. W rezultacie między partnerem a nowo poznaną osobą szybko może nawiązać się romans.

Facebook w amorach oczywiście może także przeszkadzać. 26% przebadanych ludzi odpowiedziało, że czuje się zaniedbanych, kiedy ich partner zbyt często korzysta z FB. 44% narzekało na to, że dźwięk powiadomienia zrujnował im randkę, kolację lub inną romantyczną sytuację, ponieważ partner poszedł sprawdzić, co się wydarzyło. Za to 32% nie może pogodzić się z tym, że partner nawet w tak intymnych momentach, jak leżenie w łóżku lub seks, jest w stanie sprawdzać Fejsa.

Czy Facebook w praktyce faktycznie może być taki straszny i mieć zły wpływ na relacje w związku? Zwróćcie uwagę jak zachowuje się wasz partner, kiedy następnym razem będziecie korzystać z Fejsa w jego towarzystwie.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑