Wierzcie lub nie, ale właśnie powstał latający samochód

Opublikowano Grudzień 10, 2014 | przez MB

LS

To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się jedynie wybujałą wizją twórców science-fiction, dziś staje się rzeczywistością. Po dwudziestu pięciu latach wytężonej pracy powstał AeroMobil 3.0, samochód, który lata.

Maszyna pomyślnie przeszła testy powietrzne i wszystko wskazuje na to, że będzie początkiem rewolucji w dziedzinie transportu. Mimo że można ją zaparkować w zwykłym garażu i podjechać nią na Orlen.

Jeśli jednak w pobliżu stacji benzynowej znajdzie się 200 metrów wolnej przestrzeni, wówczas AeroMobil zawstydzi wszystkie pojazdy naziemne. Jest w stanie wzbić się w powietrze na wysokość 3 km, na jednym baku przelecieć prawie 700 km (przejechać 875 km) i rozpędzić się do ponad 200 km/h. Podczas lotu maszyna spala 15 litrów na godzinę, gdy wyląduje – 8 litrów na 100 km, czyli tyle, ile przeciętny samochód osobowy. Wówczas spada także jej maksymalna prędkość, dokładnie do 160 km/h przy złożonych skrzydłach (są chowane). Ich szerokość to 8,3 m, długość – 6 m. Pojazd ma zamontowany 4-cylindrowy silnik Rotax 912. Mieszczą się w nim 2 osoby.

Pomysłodawcą projektu jest słowacki projektant Štefan Klein, który w przeszłości już kilkukrotnie był bliski zrealizowania swojego pomysłu. Jednak dopiero wersja 3.0, którą widzicie na zdjęciach, spełniła wszystkie zamierzone kryteria. Jest hybrydą skupiającą w sobie cechy samochodu i samolotu. To ważne. Nie jest to bowiem samochód ze skrzydłami, ani samolot przystosowany do jazdy po drodze. AeroMobil to AeroMobil.

Do sprzedaży ma wejść już za 3 lata. Jak łatwo się domyślić, pozwolić sobie na niego będą mogli tylko nieliczni. Jego prawdopodobna cena to 1 milion złotych.

Chyba warto się jednak szarpnąć.

LS5

 

LS4

 

LS3

 

LS2

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , ,Back to Top ↑