Wyborcy Kukiza zawalili maturę z WOS-u? Bzdura

Opublikowano Lipiec 1, 2015 | przez lucky bastard

o-AP-EXAM-facebook

Portal natemat.pl przeżywa ostatnio ciężkie chwile. Klęska promowanego przez nich kandydata w wyborach prezydenckich musi boleć jak drzazga w miejscach intymnych, a widmo porażki obecnej władzy wyborach parlamentarnych na jesieni jeszcze dodatkowo zagęszcza atmosferę. Jest źle, może być jeszcze gorzej, siłą rzeczy włączają się mechanizmy obronne, nawet to rozumiemy. Problem jednak w tym, że ostatnio pracujący tam dziennikarze walą zupełnie na oślep, bez żadnego zastanowienia.

Wczoraj tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminów. Bryndza straszna, oblał co czwarty uczeń. Dla medium zajmującego się tematyką społeczną – samograj, który można ruszyć na sto różnych sposobów. Jednak tego, że uda się wpleść w to polityczną propagandę się nie spodziewaliśmy. To znaczy OK – może i się spodziewaliśmy, ale oczekiwaliśmy, że będzie ona nieco bardziej zakamuflowana.

Dziś przeczytaliśmy tam tekst, który zaczyna się od słów: „Pogrom młodych antysystemowców. Tak w skrócie i nieco uszczypliwie można podsumować ogłoszone we wtorek wyniki egzaminów maturalnych”. Autor odniósł się w nim do faktu, że wyjątkowo blado wypadli w tym roku młodzi ludzie, którzy pisali egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Średnia – tylko 26 procent. Z tylko sobie wiadomych powodów uznał, że tak źle egzamin dojrzałości napisali właśnie ci z maturzystów, którzy zapewnili sukces wyborczy Andrzejowi Dudzie i Pawłowi Kukizowi.

Czy dysponował danymi, którymi mógłby poprzeć ten wniosek? Oczywiście, że nie.

Czy stwierdzenie, że tymi niedouczonymi okazali się młodzi wyborcy Komorowskiego byłoby w tym przypadku równie uzasadnione? Oczywiście, że tak.

Może to byli tzw. antysystemowcy, a może. Tak naprawdę nie wiemy, jakie preferencje polityczne mają ci uczniowie. Nie przeszkodziło to jednak w napisaniu tekstu, którego przesłanie brzmiało mniej tak: nieuk głosuje nieuka. Pominięto przy tym wiedzę, którą naprawdę posiadamy i której nie sposób nazwać spekulacjami. Na przykład to, że na Pawła Kukiza owszem głosowali ludzie młodzi, ale głównie dobrze wykształceni, którzy maturę ewidentnie mają już za sobą (85% jego elektoratu według Gazety Wyborczej).

Najbardziej rozczulił nas ten fragment: „Gdy nieco dojrzalszy elektorat próbuje najmłodszym wyborcom zwrócić uwagę, że ich polityczne sympatie niezbyt pomyślnie wróżą Polsce na przyszłość, wielu z nich przekonuje jednak, że dziś to oni najlepiej wiedzą, czego państwu potrzeba…”.

Kpi czy o drogę pyta? Manipulacja bywa sztuką, generalnie jest domeną ludzi inteligentnych. Natomiast tę stosowaną w tekstach naTemat byliby w stanie wyłapać nawet głąby, które oblały tegoroczną maturę. Niezależnie od tego, na kogo głosowali.

Komentarze


Tagi: , , , , ,Back to Top ↑