Zatoka Piratów jest nie do zdobycia

Opublikowano Grudzień 11, 2014 | przez MB

pirate bay

System po raz kolejny próbował dobrać się do serwisu The Pirate Bay. Tym razem na serio. Zatoka Piratów jest jednak nie do zdobycia.

The Pirate Bay przestał funkcjonować. Nie były to problemy techniczne serwisu, ale efekt akcji przeprowadzonej przez szwedzką policję. Dodajmy akcji prawdopodobnie bardzo dobrze zorganizowanej, w której udział brał krajowy koordynator policji ds. własności intelektualnej Paul Pintér, a wraz z nim kilkudziesięciu funkcjonariuszy oraz fachowcy od informatyki śledczej. Oczywiście całej prawdy o tej operacji pewnie nigdy nie poznamy.

W każdym razie organom ścigania, zajmującym się sprawą pirackiej witryny, po raz pierwszy udało się dotrzeć aż tak daleko. Odnalazły i najechały na co najmniej dwie siedziby, w tym główną jednostkę. Dotarły do centrum danych Portlane Nacka Station i za jednym zamachem unieszkodliwiły bratnie strony: Suprbay.org, Bayim.com i Pastebay.net. Mówi się też o aresztowaniu jednej osoby.

Policjanci musieli być z siebie bardzo dumni, bo wcześniej udało im się zdetronizować EZTV, Zoink, Istole oraz Torrage, czyli inne serwisy udostępniające torrenty. Przypuszcza się więc, że zamknięcie The Pirate Bay było częścią grubszej akcji antypirackiej.

Ale no właśnie, czy to aby na pewno zamknięcie? Strona główna oraz serwery zwierciadlane witryny nie działają, co świadczyć może o tym, że sprzęt został w całości skonfiskowany. Na chłopski rozum wydaje się, że szefowie The Pirate Day nie zabezpieczyli odpowiednio swoich dysków i wszystko poszło w pizdu.

Szwedzkie media jednak donoszą, że administratorom serwisu udało się ocalić całą bazę danych. Tym samym przywracają serwis do życia. W najbliższym czasie  ma stanąć na nogi w ograniczonej odsłonie pod adresem kostarykańskiej domeny.

Wygląda więc na to, że walka z Zatoką Piratów jeszcze nie dobiegła końca, a szwedzka policja przedwcześnie ogłosiła triumf nad internetowymi przestępcami. Operatorzy strony wielokrotnie mierzyli się z akcjami wymierzonymi przeciw nim i za każdym razem z opresji wychodzili obronną ręką. Ratowały ich spryt, szybkość i dobra organizacja. Tym razem coś nie zagrało jak trzeba. Mimo to flaga ich statku nadal powiewa i pozostaje metaforą walki piratów z wymiarem sprawiedliwości.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , ,Back to Top ↑