Zawodowiec: niełatwe jest życie drwala

Opublikowano Marzec 18, 2015 | przez MB

drwal

Kojarzony z krzepkością, siłą, siekierą i dorodnym zarostem. Podobnie jak następni bohaterowie cyklu „Zawodowiec” stał się symbolem męstwa. Obecnie funkcjonuje jako odniesienie dla podążających za modą. Broda i koszula w kratę to jednak za mało, by być prawdziwym drwalem.

Zgodnie z definicją drwal to człowiek pracujący w leśnictwie, który ścina drzewa i dostarcza drewno, np. dla przemysłu budowlanego i papierniczego. Z historycznego punktu widzenia swoją pracę wykonywał sezonowo i wiódł koczownicze życie. Niosło go tam, gdzie akurat były drzewa do ścięcia. Mieszkał w namiocie, niekiedy w specjalnie przygotowanych obozach, dużo pił i wiedział jak pozostać w zgodzie z naturą. Jego nieodłącznymi atrybutami były piła i siekiera.

drwal 4

Dziś właściwie jest podobnie. Tylko sprzęt lepszy. Mimo to fach drwala jest jednym z najgorszych na świecie. Jest niebezpieczny, niepewny i nikczemnie mało płatny. Goście, którzy się go podejmują, zasługują na wielki szacun.

Kojarzenie ich zawodu z bezmyślnym wymachiwaniem piłą mechaniczną i fajrantem na browar to nie tyle niedopatrzenie, co zwykła ignorancja. To przede wszystkim praca z narzędziami, których nieumiejętna obsługa może grozić kalectwem lub utratą życia. To robota na sporych wysokościach wymagająca ogromnej sprawności fizycznej, odwagi i potężnych jaj. Nie jest przeznaczona dla lalusiów, maminsynków i mazgajów, którzy w CV wpisują, że najwyżej cenią sobie komfort pracy. Atutem na pewno jest za to umiejętność pracy w zespole. Bo choć drwal często uważany jest za profesję indywidualną, to uważany jest za nią niesłusznie. Od samego początku to „sport” zespołowy, w którym obowiązuje podział pracy.

drwal 2

Wspinacz, nie będzie w tym nic zaskakującego, wspina się. By dostać się na odpowiednią wysokość używa specjalnych haków i lin. Ścina konary i wierzchołki. Gwizdacz, tu również obędzie się bez niespodzianki, gwiżdże. Jego zadanie jest najbardziej odpowiedzialne, bo dobry fachowiec regularnie ratuje życie całej ekipy. Gwiżdże, gdy drzewo zaczyna się chwiać lub gdy niedługo ma upaść z impetem na ziemię. Faceci pełniący te funkcje nie zawsze mogą pozostać ze sobą w stałym kontakcie, dlatego muszą być obdarzeni dużą wyobraźnią, spostrzegawczością a przede wszystkim bezgranicznie sobie ufać. Prawie tak samo jak przyjaciele. Nie będzie w tym dużej przesady, jeśli napiszemy, że czas spędzany na narażaniu własnego i ratowaniu czyjegoś życia sprzyja rozwojowi prawdziwie braterskich więzi.

Oczywiście można powiedzieć, że technologia poszła naprzód, że teraz drwale mają do dyspozycji nowoczesne maszyny i wskaźnik zagrożeń nie jest aż tak wysoki jak kiedyś, ale prawda jest taka, że podstawy zawodu się nie zmieniły. Bez czynnika ludzkiego technika by sobie nie poradziła. Aby wycinka lasu w Kanadzie przebiegła jak trzeba, nadal potrzebni są odważni, dobrze odżywieni i zahartowani mężczyźni, którzy niebezpieczeństwu śmieją się w twarz.

timbersports

Wielu z nich nadal chętnie odwołuje się do tradycji, kiedy to zawód drwala przekazywany był z pokolenia na pokolenie. Przed laty w starych obozach drwali organizowane były zawody na wytrzymałość, w których chłopy jak dęby udowadniały, który z nich jest silniejszy, większy i bardziej męski. Dziś organizowane są Mistrzostwa Świata Drwali. I to już od ponad pięćdziesięciu lat. Najpopularniejszym i zarazem oficjalnym cyklem sportowym jest zaś Timbersports Series, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1985 roku. Jest na tyle popularny, że doczekał się regularnych transmisji telewizyjnych. Zarówno ze względu na sportowe emocje, jak i przez wzgląd na szacunek do zasłużonej i niebezpiecznej profesji.

Podczas Timbersports Series zawodowi drwale startują w takich konkurencjach, jak przecinanie kłody przy użyciu pilarki (Hot Saw), przerąbanie kłody drewna w jak najkrótszym czasie (Underhand Chop), odcinanie jednego krążka drewna przy pomocy piły ręcznej (Single Buck) czy przerąbanie siekierą pionowo stojącej kłody drewna (Standing Block Chop). Ciekawe, czy modni lumberseksualni hipsterzy byliby w stanie podjąć rękawice?

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑