Jak wyglądała rzeczywistość w 1996 roku? Całkiem podobnie…

Opublikowano Grudzień 29, 2016 | przez lucky bastard

Wszystko pobrane

Opublikowano Grudzień 29, 2016 | przez lucky bastard

0

2016 rok dobiega końca, dla wielu to czas podsumowań. Nie chcąc jednak przypominać wydarzeń, które i tak wszyscy doskonale pamiętają, dokonamy podsumowania… roku 1996, sprawdzając przy okazji, jak zmieniła się nasza rzeczywistość na przestrzeni ostatnich 20 lat.

W 1996 roku wcale nie był spokojniej w polityce, a wspomnieć wystarczy dymisję premiera Józefa Oleksego po tym, jak postawiono mu zarzut szpiegostwa. Jakkolwiek spojrzeć, w tym kontekście dzisiejsze przepychanki posłanek i posłów przypominają niewinną dziecięcą zabawę. Przed 20 laty protestowała także ulica, bo chociażby 30 tysięcy osób wzięło w Warszawie udział w milczącym marszu po zabójstwie polskiego studenta, a stoczniowcy – również w stolicy – protestowali przeciwko zamknięciu Stoczni Gdańskiej. Trwała także walka o rozliczenie stanu wojennego, a sejm akurat umarzał postępowanie w sprawie pociągnięcia winnych do odpowiedzialności…

Dwadzieścia lat temu, tak jak i teraz, odnosiliśmy sukcesy w skokach narciarskich, bo Adam Małysz wygrywał swój pierwszy konkurs Pucharu Świata. Zmagania naszego skoczka można było śledzić w polskim Eurosporcie, który właśnie rozpoczynał działanie, a wyniki można było sprawdzać we właśnie uruchomionym portalu onet.pl. Natomiast erę dominacji komputerów zwiastował wygrany pojedynek szachowy maszyny (Deep Blue) z Garrim Kasparowem. W 1996 roku mieliśmy także młodzież uzależnioną od Diablo (pierwsza część właśnie weszła do sprzedaży) i Fify ’96, a polski rynek sieci komórkowych był już mocno konkurencyjny, bo swoje działanie rozpoczęły Plus i Era.

Do kin wchodziły takie filmy, jak „Nic śmiesznego”, „Pułkownik Kwiatkowski” czy „Młode Wilki”, które dziś oglądamy na jakichś niszowych kanałach i w takiej rozdzielczości, że aż bolą oczy. Dzisiaj te filmy, puszczane zazwyczaj późnym wieczorem, są przerywane reklamami licznych środków na potencję, co także miało swój początek w 1996 roku, bo to właśnie wtedy Pfizer opatentował swój rewolucyjny lek pod nazwą handlową Viagra.

Przed 20 laty w wyborach prezydenckich w USA również można było zagłosować na Clintona (z tym że wtedy akurat wygrał), a w Paryżu rozrabiały ugrupowania islamskie (zamach bombowy w pociągu, po którym zginęły cztery osoby, a 86 zostało rannych). Tak jak i w tym roku rozbił się także rosyjski TU-154, który nie dokończył lotu z Moskwy na Spitsbergen, przez co życie straciło 141 osób. W 1996 roku w Wielkiej Brytanii panowała także ta sama królewska para, a wtedy nawet wpadła z wizytą do Polski.

20 lat temu ruszył RTL 7, zastąpiony później przez TVN 7 oraz mogliśmy oglądać HBO Polska, które było tuż po swoim debiucie. Można było wygrać w Multi Lotka (w marcu 1996 odbyło się pierwsze losowanie), można było też wziąć udział w WOŚP (wtedy IV finał) i napić się Frugo. W telewizji można było oglądać Disco Polo Live (wtedy jeszcze w Polsacie) albo zobaczyć, jak Niemcy świetnie grają w piłkę (zdobyli mistrzostwo Europy).

A różnice? Dziś nie mamy Andrzeja Gołoty bijącego po jajach Riddicka Bowe, nie możemy też chodzić na koncerty Michaela Jacksona (w 1996 roku 120 tysiące widzów na koncercie w Warszawie) oraz na występy wielu innych muzycznych legend. Polacy nie dostają już także Nagród Nobla, bo w 1996 roku ostatnią laureatką została Wisława Szymborska.

W gruncie rzeczy można jednak powiedzieć, że w otaczającej nas rzeczywistości zmieniło się znacznie mniej, niż można było przypuszczać.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , ,Back to Top ↑