Ktoś namieszał na półkach i poprzestawiał książki? Wkrótce pomoże ci robot

Opublikowano Czerwiec 14, 2016 | przez MB

AuRoSS2

Książki leżące nie na swoim miejscu w bibliotekach lub księgarniach to powszechny problem, z którym nie tylko klienci, ale nawet pracownicy nie mogą sobie poradzić. Często znalezienie konkretnego egzemplarza graniczy z cudem. Na szczęście naukowcy z Singapuru wiedzą już jak poradzić sobie z tym zagadnieniem!

Zgodnie z azjatycką myślą naukową na wszystko dobre są nowe technologie. W instytucie technologii informacyjnej i komunikacji singapurskiej Agencji Nauki, Technologii i Badań powstał projekt robota-bibliotekarza. Jego zadaniem jest wyszukiwanie książek, które nie leżą tam, gdzie powinny.

Autorami prototypu są panowie Zhiyong Huang, Renjun Li, Chin Keong Ho i Ernest Kurniawan. Ich wynalazek już niedługo ma wyręczyć bibliotekarzy, ekspedientów oraz klientów w mozolnym poszukiwaniu zagubionych między regałami tytułów.

Robot dostał imię AuRoSS. Zaprogramowano mu m.in. umiejętność przemieszczania się i jednoczesnego skanowania przy użyciu lasera oraz czujników ultradźwiękowych książek wraz z etykietami i tworzenia raportów z ich aktualnych miejsc przebywania. Rezultaty swoich wycieczek wzdłuż linii półek dostarcza bezpośrednio do komputera przy stanowisku sprzedawcy, dzięki czemu pracownicy o wszystkich niezgodnościach są informowani na bieżąco.

Maszyna ma też tę zaletę, że jest całkowicie samodzielna i nie potrzebuje opiekuna, który przez cały czas będzie czuwał nad jej pracą. Nie przeszkadza w codziennych obowiązkach, nie zawraca niepotrzebnie głowy i co najlepsze może pracować nocą, w dodatku za darmo. Jej użytkowanie potrafi zaoszczędzić więc masę czasu, energii a w szczególności nerwów.

AuRoSS jest już po testach w terenie, które przeszedł w kilku singapurskich bibliotekach. Efekty są zdumiewające – skuteczność prawie sto procent.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑