Piękna niepokorna: Winona Ryder wraca w wielkim stylu

Opublikowano Sierpień 2, 2016 | przez MB

Winona-Ryder_2837819k

Dzięki genialnej produkcji Netflixa „Stranger Things” Winona Ryder znowu jest na topie. Gra jak zwykle świetnie i wygląda naprawdę obłędnie.

„Syreny”, „Edward NożycorękI”, „Noc na Ziemi”, „Dracula”, „Dom dusz”, „Orbitowanie bez cukru”, „Małe kobietki”, „Czarownice z Salem”, „Przerwana lekcja muzyki” – jej największa sława bez wątpienia przypadła na lata dziewięćdziesiąte. Liczba niezapomnianych ról w praktycznie samych kultowych filmach przyprawia o ból głowy. Takiego dorobku mogłaby pozazdrościć jej niejedna gwiazda kina, szczególnie, że filmografię Ryder uzupełniają m.in. „Sok z żuka”, „Wiek niewinności”, „Skrawki życia”, „Celebrity” czy „Czarny Łabędź”, jej najmocniejszy aktorski akcent w dwudziestym pierwszym wieku.

Winona 2

Gdyby chcieć podsumować wszystkie skandale z jej udziałem, lista byłaby tak samo długa. Od głośnych romansów i flirtów, przez zdrady, narkotyki, alkoholizm i rozprawy sądowe, aż po kleptomanię, która w pewnym momencie na dobre zachwiała jej karierą. Trudno się jednak dziwić, że aktorka miała tak burzliwe życie.

Jej ojcem chrzestnym był piewca LSD Timothy Leary a kumplem jej rodziców Allen Ginsberg. Tata zajmował się pisaniem i wydawaniem książek, a mama przez lata żyła według zasad buddyzmu. Wychowywała się wśród hippisów i wraz z rodziną często przemieszczała po kraju. Domem rodzinnym Winony była zaś pełna szczurów komuna, w której nie było prądu ani ciepłej bieżącej wody. Właściwie tylko jej młodzieńczy upór sprawił, że została artystką. Gdy wspólnie z rodzicami osiadła w San Francisco (miała wtedy trzynaście lat), zapisała się do konserwatorium aktorskiego i zaczęła brać udział w castingach.

Winona 4

Chodziła na nie tak długo i tak wytrwale, że w końcu wywalczyła swoje pierwsze role. A potem poszło już z górki, bo na ekranie zachwycała bezpretensjonalnością i emocjonalnością a na planie była zawsze profesjonalna i znakomicie przygotowana (rolę w „Ojcu Chrzestnym III” odrzuciła z obawy, że kiepsko zagra ze względu na przeziębienie). Gdy już zyskała sławę, była to sława na miarę jej wielkiego talentu oraz nieprzeciętnej urody. Dla wielu widzów stała się wręcz ikoną lat dziewięćdziesiątych. Prawda jest taka, że trudno sobie wyobrazić tę dekadę bez niej.

Następna nie była już tak łaskawa dla Ryder głównie przez perturbacje w życiu prywatnym oraz liczne konflikty z prawem, które na, na szczęście niezbyt długi, okres czasu stały się jej prawdziwym hobby.

Wszystko wskazuje jednak na to, że po wielu potknięciach i kilku nieudanych rolach w słabych lub przeciętnych filmach, w końcu wyszła na prostą. W „Stranger Things” to Winona Ryder jaką kochamy najbardziej, pełna pasji i z historią bohaterki wypisaną na twarzy. Dzięki temu serialowi była dziewczyna m.in. Johnny’ego Deppa, Pete’a Yorna, Becka, Jimmy’ego Fallona, Matta Damona, Dave’a Grohla, Davida Duchovny’ego, Dave’a Pirnera, Christiana Slatera, Rob Lowe’a i Chrisa Isaaka znów może być wielka.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑