Ice-speedway – młodszy, bardziej szalony brat żużla

Opublikowano Grudzień 28, 2015 | przez MB

ice2

Ci, którzy po świątecznym szaleństwie mają ochotę na jeszcze większą dawkę emocji, powinni koniecznie wybrać się na zawody ice-speedwaya. Ten sport to prawdziwa petarda.

Oczywiście wszystkie skojarzenia z tradycyjnym speedwayem, potocznie nazywanym żużlem, są jak najbardziej na miejscu. Ice-speedway to młodszy, napakowany i uzbrojony w zimowe zbrojenia brat tej dyscypliny. Z punktu widzenia trybun oba te sporty różni oczywiście nawierzchnia, która w przypadku żużlu na lodzie, jest o wiele bardziej niebezpieczna, niepewna i nieprzewidywalna.

Motocykle pozornie wyglądają tak samo, ale różnią je techniczne detale, które zrozumieć są w stanie jedynie prawdziwi zapaleńcy motoryzacji. Wyobraźnię ludzi, którzy ponad zagwozdki natury mechanicznej, stawiają sportowe emocje oraz ducha rywalizacji, najbardziej pobudza pancerz, w jaki przystrojone są koła, a dokładnie opony tych maszyn. Mowa o ostrych jak brzytwa kolcach długich na aż dwadzieścia osiem milimetrów. Dzięki nim motocykle wchodzą w zakręty jak szpikulec w kostkę lodu, bezceremonialnie tną nawierzchnię i przecinają taflę. Bez nich tego typu jazda byłaby samobójstwem.

ice

Motocykle lodowych żużlowców rozpędzają się do stu trzydziestu kilometrów na godzinę na prostej i do stu kilometrów na godzinę na wirażach, a zawodników tak naprawdę, oprócz kasków i kostiumu, chronią jedynie bandy ze słomianych zwojów. Dlatego uczestnicy wyścigów za każdym razem muszą zachować zdwojoną czujność i w prowadzenie pojazdu włożyć o wiele więcej siły niż na tradycyjnej nawierzchni.

Technika jazdy po lodzie oczywiście różni się od tej na żużlu. W zakręty trzeba wchodzić tak, by motocykl niemal sunął po lodzie, stąd praktycznie leżąca pozycja często przyjmowana przez sportowców. Ulgę przynoszą dopiero proste odcinki, które i tak kończą się szybciej niż zawodnik by sobie tego życzył. swoją drogą prawdopodobnie żaden zawodnik ice-speedwaya nie wyobraża sobie potencjalnych kraks, zderzeń, stłuczeń i wywrotek, które mogą spowodować lśniące prawie trzycentymetrowe kolce…

Jak widać ice-speedway, czy też jak kto woli, żużel na lodzie, nie jest typowo rodzinną, zimową rozrywką, nie jest zabawą i igraszką. To sport dla prawdziwych mężczyzn nieznających strachu, którym ujemna temperatura oraz bliskie spotkania z taflą lodu nie są straszne. A dla tych, którzy wolą wygodne siedzenia i termos z herbatą, to przede wszystkim bardzo widowiskowa dyscyplina, przy której nie można się nudzić.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑