Sport: kajak-polo lepsze niż disco-polo!

Opublikowano Wrzesień 5, 2016 | przez MB

kajak 2

Koniec igrzysk olimpijskich nie oznacza końca sportowych emocji. Wraca Liga Mistrzów, rusza NBA, a na przykład we włoskich Syrakuzach odbywają się Mistrzostwa Świata w kajak-polo.

W kontekście tej dyscypliny raczej trudno mówić o jakiejkolwiek popularności. To bardzo niszowy sport, który swoich zwolenników znajduje wśród wąskiego grona uczestników. Gdyby jednak tak przyjrzeć mu się bliżej, można dojść do wniosku, że rozgrywki kajak-polo mogą być naprawdę ekscytujące.

W grze biorą udział dwie drużyny, po pięciu zawodników w każdej. Mecz rozgrywany jest na boisku o wymiarach trzydzieści pięć metrów na dwadzieścia trzy. Zbiornik wodny musi głęboki co najmniej na dziewięćdziesiąt centymetrów. Piłka waży mniej więcej pięćset gramów. Kajaki mniej więcej siedem kilogramów, są długie na ponad dwa metry i szerokie na sześćdziesiąt centymetrów. Zawieszone dwa metry nad wodą bramki mają wymiary metr na półtora. Celem gry jest strzelenie jak największej liczby goli.

Bramki można zdobywać rzucając piłkę ręką lub odbijając ją wiosłem. W kajak-polo nie jest jednak o nie łatwo. Dozwolone są właściwie wszystkie formy przerywania i utrudniania akcji. Zawodnicy mogą się popychać, zderzać, blokować sobie przestrzeń, szturchać się wiosłami a nawet wzajemnie się przewracać.  Tego typu zagrań nie można stosować jedynie wobec bramkarza. Ciekawostką jest, że ta pozycja, podobnie jak na podwórku podczas gry w gałę, objęta jest zasadą „kto bliżej”. Poza atakowaniem bramkarza zabronione są jedynie najbardziej chamskie tricki, takie jak taranowanie kajaka przeciwnika oraz podtapianie. Za faule gracze mogą zobaczyć od sędziów (w sumie jest ich ośmiu, w tym aż dwóch głównych) czerwone, żółte oraz, podobnie jak w hokeju na trawie, zielone kartki. Te ostatnie oznaczają ostrzeżenie.

kajak 3

Jak widać na załączonych obrazkach, zawodnicy grają ubrani w kaski oraz w kapoki i wcale nie jest to strój przypadkowy. Kajak-polo, choć jego nazwa brzmi trywialnie i zabawowo, tak naprawdę jest twardą grą, w której nie ma miejsca dla tych co odpuszczają. Kaski często chronią głowę przed nadciągającym wiosłem lub zbliżającą się krawędzią kajaka. Kamizelki z kolei pozwalają sprawnie wrócić do pozycji wyjściowej w sytuacji, w której gracz zostaje przewrócony.

O tym jak ciężka i wymagająca jest to dyscyplina, niech świadczy chociażby czas trwania meczu. W sumie obie drużyny pozostają na boisku przez dwadzieścia minut. Między dziesięciominutowymi połowami są trzy minuty przerwy. I lepiej je dobrze wykorzystać, bo w trakcie meczu nikt nie dostaje taryfy ulgowej.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑