Test Wyszło. Skąd czerpać wiedzę o finansach?

Opublikowano Styczeń 3, 2016 | przez Tomas

Finanse to zbyt ważny temat, by go olewać, lekceważyć i przechodzić obojętnie obok. Dlatego sprawdzamy, skąd warto czerpać o nich wiedzę. Oto strony i blogi, które polecamy – na temat bieżących wydarzeń ekonomicznych, finansów osobistych, promocji bankowych, oszczędzania i inwestowania.

1

Jak Oszczędzać Pieniądze (jakoszczedzacpieniadze.pl). Ocena: 5/5

Czyli – to cytat ze strony – jak ograniczyć wydatki i rozsądnie wydawać pieniądze. Ponad 60 tysięcy lajków na Facebooku, największa popularność wśród blogów o tematyce finansów osobistych. Nie ma w tym jednak ani odrobiny przypadku, nie jest to zasługa dobrego marketingu czy odpowiedniego wejścia na rynek. To, jeśli chodzi o ten rejon internetu, niekwestionowany numer 1.

Co wyróżnia Michała Szafrańskiego, autora bloga, to brak parcia na zarobek. Wszystkie treści, które prezentuje, są darmowe – rzadko kiedy jego usługi są odpłatne. Zarabia, a zarabia dobrze, między innymi na polecaniu atrakcyjnych dla użytkowników (wybranych, bardzo sporadycznie, uznawanych przez niego za godne uwagi) promocji bankowych. Jakiś czas temu przedstawił czytelnikom, że w trzy miesiące zarobił na blogu 178 tysięcy złotych. Szafrański sprawia wrażenia człowieka pozytywnie nastawionego do życia, uczciwego, postawił na transparentność, angażował się w różne akcje charytatywne. W dalszym ciągu stawia też na ciężką pracę: jego wpisy są długie, mocno merytoryczne, dopieszczone, a wywiady, które trwają po dwie godziny, prezentuje w wersji i dźwiękowej, i tekstowej. Przede wszystkim wciąż jednak skupia się na poszukiwaniu dla czytelników oszczędności, dodatkowych źródeł przychodu i sposobów, by nie przepłacać.

Szafrański nie obrał drogi na skróty i to się opłaciło.

2

Subiektywnie o finansach (samcik.blox.pl). Ocena: 4/5

Maciej Samcik to wieloletni dziennikarz Gazety Wyborczej, zajmuje się tematyką finansową. Pisze o bankach, finansach osobistych, porusza tematy ekonomiczne. Publikuje często, niekiedy po dwa razy dziennie, czasem kontrowersyjnie, prezentując swoją opinie. Nie chowa się, tylko wychodzi przed szereg i pokazuje również absurdy świata finansowego.

Do czytania jego bloga niezbyt zachęca layout, te wpisy często są nieprzejrzyste, a ostatnio w niektóre z nich wplątywał wątki polityczne. Mimo wszystko – warto. Poza tym, Samcik jest autorem dwóch książek, które zbierają pochlebne opinie.

3

App Funds (appfunds.blogspot.com). Ocena: 4/5

„Blog inwestora dla inwestorów i oszczędzających. Wędruj drogą od zera do milionera”. Hasło chwytliwe, w praktyce – nie aż tak łatwe i oczywiste. Na stronie Zbigniewa Papińskiego przeczytać jednak możemy sporo interesujących treści: o pozycji waluty i ewentualnej okazji do jej zakupu, podatku bankowym, oszustwach, ciekawie skomentowanych najważniejszych wydarzeniach czy comiesięcznym rankingu lokat i kont.

Ale sporo jest również tematyki inwestycyjnej. App Funds aktywnie gra na giełdzie, prezentuje swoje wyniki, analizuje je i omawia, a także ustala konkretną strategię inwestycyjną. Jest dużo bieżących i praktycznych case’ów, ale też sporo teorii. Na stronie można znaleźć elementarz inwestora z masą merytorycznych publikacji: od poduszki finansowej, przez analizę techniczną i fundamentalną, po tworzenie portfela inwestycyjnego.

4

Michał Stopka: Inwestor Profesjonalny (michalstopka.pl). Ocena: 3/5

Sporo wykresów, analiz, twardej wiedzy inwestycyjnej. Jeżeli nie wiecie, czym jest DAX albo nie znacie większości spółek wchodzących w indeks WIG20 – będziecie mocno zagubieni. To już wiedza i informacje dla tych, którzy do tematyki inwestowania, zwłaszcza na giełdzie, podchodzą nieco poważniej.

Michał Stopka to facet, który posiada wiele lat doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji i zarządzający akcjami. Za pośrednictwem jego strony można się też dowiedzieć o szkoleniach, które prowadzi – z praktycznej analizy gospodarki, spółek i wyceny firm (za naprawdę wysoką cenę). A na samej stronie, która też jest mało przejrzysta, traficie na podejście bardzo praktyczne, niewiele tutaj wyjaśnień dla tych, którzy nie mają podstawowej wiedzy o finansach.

5

LiveSmarter (livesmarter.pl). Ocena: 3/5

Promocje bankowe, lokaty bankowe i konta. Wszystko to, co najlepsze z dostępnej obecnie oferty na rynku, w jednym miejscu. Od kogo można zyskać kilkaset złotych premii? Kto do otwarcia konta dorzuca tableta? Jak niewiele wystarczy zrobić, by zyskać czytnik ebook-ów? O tego typu możliwościach oszczędności informuje LiveSmarter.

Z bloga, który na Facebooku obserwuje 9,5 tysiąca użytkowników, dowiecie się o najlepszych promocjach bankowych. Michał Pałka, autor, podczas konferencji FinBlog 2015 prezentował możliwości zarobienia sześciu tysięcy złotych rocznie tylko i wyłącznie w ten sposób. Niestety, nie jest to aż takie proste – przy wielu promocjach, zwłaszcza tych o większym poziomie atrakcyjności, trzeba spełnić wiele warunków narzucanych przez banki (m.in. o minimalnej kwocie transakcji wykonywanych kartą płatniczą).

Komentarze


Tagi: , , , , ,Back to Top ↑